Rodzaje masażu

Przemysław Wajs jest magistrem wychowania fizycznego, fizjoterapeutą praktykującym w Częstochowie tel. kom. 504 693 465
Wykonuje masaż i rehabilitację ruchową w domu klienta

Masaż leczniczy

Oparty jest na technikach masażu klasycznego. Głównym celem jest leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne. Każdy taki masaż może być poprzedzany zabiegami fizykalnymi np. naświetlaniem lampą Solux, okłady kompresem rozgrzewającym czy też wykonywany z użyciem środków wspomagających zabieg np. różnego rodzaju maści lecznicze działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco.

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy - intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych. W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy. Masaż klasyczny jest wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego masaż np. oliwki, kremu do masażu, talku lub maści leczniczej. Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki masowania, czyli rozcieranie, głaskanie, wyciskanie, przesuwanie, oklepywanie. W czasie masażu odprężamy się i relaksujemy. Odpręża się też nasze ciało, miejsca pełne napięcia i bólu zostają rozprężone. Regularne stosowanie masażu polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu kostnego, po masażu odczuwamy mniejsze napięcie w kręgosłupie, plecach i karku. Masaż klasyczny poprawia wygląd skóry, jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona.

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy - równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością. Fenomen jakim jest ludzki dotyk sprawia, iż subtelny masaż relaksacyjny wykorzystujemy jako jedną z metod terapeutycznych, kosmetycznych oraz relaksacyjnych. Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, potem całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia, odprężenia. Z tego powodu ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało. Umiejętność relaksowania się jest bardzo cenna, szczególnie dzisiaj, kiedy 90% ludzi szuka pomocy u lekarzy z powodu dolegliwości związanych ze stresem, takich jak: bóle pleców, szyi, głowy, przemęczenie oczu, słaba zdolność koncentracji, depresja, nadpobudliwość, irytacja, wysokie ciśnienie krwi, wyczerpanie itd. dlatego może forma masażu, jaką jest masaż relaksacyjny jest tak bardzo popularna i pożądana. W prawidłowo wykonanym masażu relaksacyjnym następuje rozluźnienie wszystkich mięśni do tego stopnia, że ciężko nam jest zapanować nad własnym ciałem. Świece, aromatyczne zapachy, kadzidełko, pachnące olejki, ciepła pościel jest to nie tylko obecna moda na relaksację, ale jeden z podstawowych warunków, aby masaż mógł się odbyć i aby klient był z niego zadowolony. W tej chwili w praktyce terapeutycznej spotykamy się z sytuacjami, iż masaż relaksacyjny jest także wstępem do innych zabiegów kosmetyczno - terapeutycznych. Jest to taki filar na którym opiera się cała technika relaksacji, wszelkie zabiegi, którym się poddajemy aby się zrelaksować. Prosty przykład: Sluchamy muzyki aby się odprężyć. W momencie, gdy zostanie nam zrobiony taki masaż zrelaksujemy się jeszcze mocniej jeszcze intensywniej i ....trwalej. Masaż to sposób na zrelaksowanie się i rozluźnienie, przynosi ulgę przy bólach ciała i uczuciu spięcia. Poprawia również stanu zdrowia, gdyż działa leczniczo na nasze ciało. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Z masażu może skorzystać każdy, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia.

Masaż limfatyczny

Znaczna grupa chorób narządów wewnętrznych jest spowodowana zaburzeniami w krążeniu limfy. Celem masażu limfatycznego jest usprawnienie krążenia chłonki w układzie limfatycznym, tzn. od naczyń chłonnych włosowatych do ujść żylnych. Osiągamy to w sposób mechaniczny poprzez przepchnięcie chłonki i udrożnienie węzłów chłonnych. Efektami prawidłowo przeprowadzonych drenaży powinny być między innymi: poprawa warunków do produkcji limfocytów, transportu wody i soli mineralnych, zwalczanie bakterii oraz następstw zauważalnych na zewnątrz, czyli likwidacja obrzęków. Aby do takiego stanu doprowadzić, należy wykonać drenaż limfatyczny zgodnie z określonymi zasadami i z zastosowaniem następujących technik: głaskanie, rozcierania, ugniatania. Stosowane techniki powinny mieć charakter wypychający, aby do takiego stanu doprowadzić, należy wykonać drenaż limfatyczny zgodnie z określonymi zasadami i z zastosowaniem następujących technik : głaskania, rozcierania, ugniatania. Stosowane techniki powinny mieć charakter wypychający, czyli każda z nich - poprzez odpowiednio rozłożoną siłę nacisku - winna spowodować przepchnięcie limfy we właściwym kierunku. Siła nacisku na tkanki wzrasta w kierunku wykonywanego chwytu i nie powinna być przyczyną zbytniego wzrostu temperatury tkanek. Należy masować precyzyjnie, miękko i płynnie.

Zasady stosowania masażu limfatycznego:

- drenaż limfatyczny wykonujemy zgodnie z wskazaniami i przeciwwskazaniami

- masaż limfatyczny wykonujemy od obwodu w kierunku ujść żylnych

- pacjent powinien znajdować się w pozycji drenażowej (ułatwiającej odpływ chłonki)

- bardzo wolny prąd chłonki wymusza wolne tempo wykonywania drenażu limfatycznego

- masaż powinno się wykonywać płynnie i miękko

- wszystkie stosowane techniki powinny mieć charakter

- masaż wykonujemy z umiarkowaną siłą, aby nie doprowadzić do zbytniego rozgrzania tkanek

- czas trwania zabiegu wynosi: przy zabiegu częściowym - maksymalnie 20 minut, przy zabiegu całościowym maksymalnie 60 minut.

Masaż na cellulit - odchudzający

Cellulit - to zmiany spowodowane nieprawidłowym rozrostem i nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej pod skórą. Rozrośnięte komórki tłuszczowe (adypocyty) oraz zatrzymana w nich woda, uciskają naczynia limfatyczne i krwionośne. Zaburzone mikrokrążenie powoduje, że tkanka jest niedożywiona i zanieczyszczona toksynami. Tak zaczyna się proces jej degeneracji, którego efektem są wypukłości, wgłębienia, grudki, charakterystyczne nierówności i pofałdowania. W zaawansowanym stadium - można je wyraźnie zobaczyć na skórze ud, pośladków, biodrach, a czasem na karku, ramionach i piersiach.

Fazy tworzenia się cellulitu:

I STOPIEŃ (cellulit lekki wodny): gdy leżysz, skóra wygląda gładko, jest jędrna i sprężysta. W pozycji stojącej lub przy ucisku palcami pojawiają się na niej niewielkie nierówności. W początkowej fazie, obrzęk występujący w tkance łącznej, jest procesem odwracalnym, dzięki znacznej przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych.

II STOPIEŃ (cellulit średni): nawet na leżąco dostrzegasz nierównomiernie rozłożoną tkankę tłuszczową. W tym stadium tkanka łączna jest już stwardniała i uciska włókna nerwowe, co powoduje zwiększoną wrażliwość na ból. Natomiast gdy powstaje obrzęk, włókna którymi otoczone są adypocyty mnożą się zarówno liczbowo jak i objętościowo, co powoduje przemianę podskórnej tkanki tłuszczowej i zakłócenia w mikrokrążeniu.

III STOPIEŃ (cellulit ciężki): w każdej pozycji widoczne są grube złogi komórek tłuszczowych oddzielone głębokimi bruzdami. Oddzielenie kolagenu od włókien siatkowych powoduje powstawanie mikrogrudek. Mikrogrudki są guzkowate i zaokrąglone, mikroskopijnej wielkości, otoczone torebką włókien kolagenowych. Grudkowata skóra wygląda jak kalafior (wyczuwalne grudki w głębszych warstwach). IV STOPIEŃ (cellulit ciężki - makrogrudki): widoczny w każdej pozycji. Makrogrudka, zwana "grudką cellulitu", powstaje, gdy mikrogrudki łączą się ze sobą. Podskórne grudki są bolesne, szczególnie przy ucisku.

Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele. To m.in. zaburzenia w krążeniu krwi i limfy, powstające na skutek niszczenia tkanki podskórnej, co prowadzi do zatrzymywania wody w tkankach. Przy nadwadze i otyłości komórki tłuszczowe zwiększają swoją objętość, niszcząc tym samym tkankę łączną. Ściśnięta i sztywna - uciska komórki, co dodatkowo zakłóca krążenie krwi i limfy, znacznie też utrudnia proces spalania tłuszczu. W rezultacie komórki magazynujące tłuszcz rosną dalej. Po jakimś czasie zaczynają być widoczne pod skórą.

Na rozwój cellulitu mają wpływ:

- Stosowanie środków hormonalnych (np. tabletek antykoncepcyjnych).
- Zażywanie leków przeciwhistaminowych, preparatów stosowanych w leczeniu schorzeń tarczycy, beta-blokerów.
- Siedzący tryb życia (choć cellulit miewają też panie intensywnie uprawiające sport).
- Stres, niezrównoważenie emocjonalne, bezsenność, depresja.
- Nieprawidłowa dieta zbyt bogata w tłuszcze zwierzęce i węglowodany.
- Noszenie zbyt obcisłych ubrań.
- Czynniki genetyczne.
- Zmiany hormonalne, charakterystyczne dla wieku pokwitania i przekwitania oraz w okresie ciąży.

Odpowiednia dieta może być bardzo pomocna w walce z cellulitem:

- Duża ilość płynów (niegazowanej wody mineralnej).
- Niskokaloryczne, lekkostrawne, wysokobiałkowe z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów.
- Mięso tylko wołowe
- Rośliny strączkowe
- Chudy biały ser
- Jajka
- Zrezygnować ze spożycia drobiu
- Dużo warzyw i owoców
- Pieczywo razowe, pełnoziarniste (zrezygnować z białego pieczywa!)
- Ograniczyć sól
- Picie naparów ziołowych (z pokrzywy lub skrzypu
- Ryby, bogate w substancje poprawiające trawienie (błonnik).

Ćwiczenia na cellulit (uda i pośladki).

1. Półprzysiad z postawy wykroczno-zakrocznej. Podczas ćwiczenia następuje napięcie mięśni czworogłowych, dwugłowych uda oraz mięśni pośladkowych. Następnie poprzez prostowanie stawów kolanowych i nieznaczne odepchnięcie nogi wykrocznej, wypychamy ciało w górę do pozycji wyjściowej (postawy zasadniczej lub pozycji wykroczno-zakrocznej).

2. Unoszenie ugiętej nogi w górę w tył. W pozycji wyjściowej ciężar ciała utrzymujemy na nodze postawnej, tułów nieznacznie pochylony w przód, noga wolna wysunięta lub przygotowana do uniesienia, dłonie oparte nad kolanem nogi postawnej. Następuje uniesienie nogi wyprostowanej lub ugiętej w stawie kolanowym. Podczas uniesienia nogi a w szczególności w końcowej fazie uniesienia, następuje napięcie mięśni pośladkowych i dwugłowych uda, po czym opuszczamy nogę do pozycji wyjściowej.

3. Unoszenie nogi w bok. Wypad nogą w bok, noga postawna ugięta w stawie kolanowym, noga wolna oparta o podłoże. Wyraźnie ciężar ciała na nodze postawnej. Ramiona skierowane w dół. Podczas uniesienia nogi w górę nie należy zbyt mocno przenosić tułowia na stronę nogi postawnej, starając się utrzymywać nie zmieniona pozycję podczas całego ćwiczenia.

4. Uniesienie nogi w bok. Z klęku podpartego uniesienie nogi w bok. Z pozycji klęku podpartego przeniesienie nogi w bok i oparcie o podłoże. Z pozycji wyjściowej uniesienie nogi w górę, tak aby noga była uniesiona na wysokość bioder. Przytrzymanie pozycji a następnie powolne ruchy górę i w dół.

5. Uniesienie nogi w klęku na przedramionach. W klęku na przedramionach unosimy w tył wyprostowaną w stawie kolanowych nogę. Powolnymi ruchami napinając mięśnie dwugłowe uda i pośladki, nieznacznie przenosimy nogę w górę i dół. Intensywnie napina się tylna grupa mięśni ud i pośladek.

6. Uniesienie nogi w klęku na przedramionach. W klęku na przedramionach unosimy ugiętą nogę w tył i powolnymi ruchami napinając mięśnie dwugłowe uda i pośladki, nieznacznie przenosimy nogę w górę i dół. Intensywnie napina się tylna grupa mięśni ud i pośladek.

7. Unoszenie 2 nóg w leżeniu przodem. Podczas tego ćwiczenia nogi powinny być wyprostowane w stawach kolanowych. Intensywnie napinają się mięśnie pośladkowe, mięśnie dwugłowe uda oraz dolny odcinek mięśni grzbietu.

8. Unoszenie 2 nóg w górę. Z pozycji leżąc przodem uniesienie nóg ugiętych w stawach kolanowych w górę. Podczas tego ćwiczenia nogi powinny być ugięte w stawach kolanowych, tak aby intensywnie napinała się tylna grupa mięśni ud oraz dolny odcinek mięśni grzbietu. W modyfikacji ćwiczenia, stawy kolanowe mogą być złączone, a nogi mogą być znacznie ugięte. Wówczas stopy kierujemy w stronę pośladków.

Ćwiczenia na cellulit (brzuch).

1. Z pozycji wyjściowej z rękoma ułożonymi z tyłu za głową, której ciężar spoczywa na dłoniach. W ułożeniu ramion zwróćmy uwagę na to aby łokcie były odciągnięte na zewnątrz, szczególnie podczas wykonywania ruchu spinania brzucha. Nogi ugięte w stawach kolanowych. Wraz z napięciem mięśni brzucha unosimy głowę, barki i górną część łopatek, aż do momentu napięcia mięśni.

2. W tym ułożeniu unosimy jedną nogę w górę i uginamy w stawie kolanowym. Stopę nogi uniesionej opieramy o kolano nogi postawnej. Ramiona wyprostowane i wyciągnięte ku tyłowi, dłonie splecione. Głowę opieramy na ramionach. Ruch napinania taki sam jak w powyższym ćwiczeniu.

3. Nogę wyprostowaną w stawie kolanowym unosimy w górę, ramiona ugięte w stawach łokciowych odwiedzionych na zewnątrz, układamy z tyły za głową. Unosimy tułów w górę aż do oderwania od podłoża łopatek, napinając przy tym intensywnie mięśnie proste brzucha. Podczas ćwiczenia należy zwrócić szczególną uwagą na to aby łokcie były jak najbardziej odwiedzione na zewnątrz, a głowa zbyt mocno nie kierowana była w kierunku mostka.

4. Z pozycji z nogami wyprostowanymi w stawach kolanowych, uniesionymi w górę oraz ramionami ułożonymi wzdłuż tułowia, następuje uniesienie bioder w górę. Podczas unoszenia bioder stopy powinny być kierowane wyraźnie w sufit w górę, bez narzucania nóg w stronę klatki i głowy. Poprawnie ćwiczenie powinno być wykonane bez wykorzystywania balansu ciała, tak aby jak najsilniej włączyć mięśnie brzucha.

5. Obydwie nogi uniesione w górę i wyprostowane w stawach kolanowych. Ramiona wyprostowane i wyciągnięte do tyłu za głowę. Dłonie splecione a głowa oparta w ramionach. Następuje równoczesne uniesienie bioder i górnej części ciała, przy równoczesnym napięciu mięśni brzucha.

6. Z pozycji wyjściowej z rękoma ułożonymi z tyłu za głową, której ciężar spoczywa na dłoniach. W ułożeniu ramion zwróćmy uwagę na to aby łokcie były odciągnięte na zewnątrz. Obydwie nogi uniesione w górę i ugięte w stawach kolanowych. Z takiej pozycji wyjściowej możemy unosić w górę sam tułów, biodra lub połączyć uniesienie łopatek i bioder tak aby mięśnie brzucha jeszcze intensywniej się napinały.

7. Z pozycji z nogami wyprostowanymi w stawach kolanowych, uniesionymi w górę oraz ramionami ułożonymi z tyłu za głową, następuje uniesienie tułowia do momentu oderwania łopatek od podłoża. Podczas unoszenia tułowia łokcie powinny być kierowane na zewnątrz, a głowa nie może być przenoszona w przód w kierunku mostka. Utrudnieniem ćwiczenia jest równoczesne odrywanie od podłoża łopatek i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Przy takim ułożeniu ciała pracują mięśnie.

Wrażliwość dotykowa wykorzystywana w masażu jest podstawą zarówno w diagnostyce jak i właściwej terapii celulitis oraz większości zabiegów kosmetycznych a także medycyny estetycznej. Dostarcza informacji o aktualnym stanie tkanek i zmianach w niej zachodzących w trakcie terapii, pozwalając na właściwe ukierunkowanie indywidualnego leczenia.

Problem estetyczno zdrowotny, jakim jest celulitis jest tak powszechny, iż wymaga specjalistycznych metod, jedną z nich jest dynamiczny masaż anty celulitis.

Dynamiczny masaż anty celulitis- zastosowanie.

Jak sama nazwa wskazuje główne zastosowanie to problemy z celulitis, ale tę metodę masażu stosujemy także:

- we wspomaganiu terapii nadwagi,

- w masażu w okresie macierzyństwa po przebytym porodzie,

- w przypadku szybkiego spadku wagi,

- jako przygotowanie a następnie metoda rehabilitacji w przypadku wykonywania zabiegów w obrębie miednicy i ud, także w zakresie chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej,

- w celu zwiększenia zakresu ruchu w stawach dolnej połowy ciała,

- jako masaż leczniczy, przyspiesza odprowadzanie toksyn i złogów,

- dla wszystkich pracujących na rzecz zwiększenia zakresu ruchu, piękna i gracji ciała,

- w okresie menopauzy.

Dynamiczny masaż anty celulitis to metoda naturalna, indywidualna, w pełni przyjazna dla organizmu, bezbolesna, a zważywszy, iż sesja dynamicznego masażu anty celulitis trwa ok. 50- 60 minut, mamy dodatkową okazję do chwili odprężenia i świetnego relaksu. W przypadku celulitu wskazane jest podjęcie działań kompleksowych. Stopniowe pojawianie się celulitis jest łatwiejsze w terapii, tym bardziej, iż możemy bliżej określić czynniki, które go powodują.

Podczas kompleksowej terapii musimy wziąć pod uwagę:

1. Konsultacje lekarskie i ewentualne sugestie co do prowadzonej diety oraz określenie stanu organizmu, zwłaszcza układu krążenia, naczyń krwionośnych a co za tym idzie wskazań do odpowiednich zabiegów nie powodujących skutków ubocznych, np. wzrostu ciśnienia, pękania naczyń, osłabienia organizmu, uczulenia na preparaty.

2. Przystępując do odpowiednio wykonanych masaży, nawet jeżeli decydujemy się na masaże mechaniczne i sprzęt elektroniczny, wcześniej powinniśmy skorzystać z masaży naturalnych, wykonywanych ręcznie, których nic nie zastąpi, zwłaszcza jeżeli chodzi o palpacyjną diagnostykę.

3. Podjęcie równocześnie samodzielnych, aktywnych ćwiczeń, przynajmniej na początku ustalonych przez instruktora.

4. Środki kosmetyczne zgodnie z sugestiami kosmetyczek - jeżeli to możliwe na początku proszę zastosować prostsze preparaty i środki mniej inwazyjne dla organizmu.

Wspomaganie terapii oraz stosowanie profilaktyki samodzielnie: dodatkowy masaż w czasie wmasowywania kremów, żelu, maści w domu, codzienny spacer, chociaż krótki ale regularny z odrobiną biegu. Bardzo wskazane zajęcia na basenie. Postępowanie. Wybierając środki kosmetyczne starajmy się, aby były odpowiednie dla nas, jeżeli zabiegom u kosmetyczki towarzyszy regularny, dłuższy masaż u masażysty, musimy dobrać środek do masażu tak, aby jego działanie nie było sprzeczne z żelami, kremami, które zostają dodatkowo wmasowane przez kosmetyczkę lub samą pacjentkę. Tutaj występuje często nieporozumienie, ponieważ dłuższy masaż wykonywany przez terapeutę nie polega jedynie na wklepaniu czy wmasowaniu preparatu. Masażysta wykorzystuje krem, żel lub odpowiednio dobraną oliwkę o właściwej konsystencji, jako środek poślizgowy.

Można wyróżnić metodę - nazywaną dynamicznym masażem anty celulitis.

Schemat dynamicznego masażu anty celulitis.

Masaż ten wykonuje się wg schematu: na początku rozluźniamy za pomocą wstępnego masażu okolice grzbietu, barków, miednicę i uda. Potem opracowujemy początkowo dolne odcinki grzbietu, dalej nogi ze szczególnym uwzględnieniem ud i pośladków, następnie przednią stronę uda, później powłoki brzuszne oraz ramiona. Wykorzystujemy specyficzne ruchy: głaskania, ugniatania, uciski, rozcierania z zablokowaniem sąsiednich tkanek, masaż z fałdem, rozcierania z ugniataniami w odpowiednich ułożeniach pacjenta, a także poprzez eksponowanie dużych grup mięśniowych z jednoczesnym masażem. W trakcie serii zabiegów wykonuje się co trzy masaże - sesje masażu bodywork lub inną metodę masażu całego ciała. Masaż jest stosowany na zasadzie dynamiki warstwowej z kolejno opracowanymi głębszymi tkankami. Tak przygotowujemy tkanki, aby masaż był bezbolesny a jednocześnie głęboki. Początkowo zauważa się reakcje organizmu charakterystyczne dla wykonywania pierwszych masaży, jak: chwilowe uczucie rozbicia, senność, czasem lekki ból głowy i mięśni, jednak następne sesje masażu są odbierane bardzo pozytywnie.

Masaż twarzy

Celem tego masażu jest usunięcie przemęczenia powstałego na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, zakwasów bądź likwidacji powstałych kontuzji. Masaż twarzy jest jednym z najbardziej precyzyjnych masaży które można wykonać zarówno w celach leczniczych, relaksacyjnych, ale przede wszystkich kosmetyczno-pielęgnacyjnych. Jest wiele odmian masażu twarzy, obecnie wiele z nich promowanych jest przez firmy kosmetyczne, inne na stałe zagościły już w gabinetach. Masaże firmowe stanowią specyficzną mozaikę technik wykonywanych wraz z użyciem odpowiednich preparatów, w celu: oczyszczenia skory, ujędrnienia jej, profilaktyki zmian skórnych oraz zrelaksowania twarzy. Twarz to także swoista "mapa" aktywnych punktów energetycznych wykorzystywanych w akupresurze, refleksoterapii, masażu chińskim oraz w ajurvedzie, gdzie masaż twarzy stanowi ważny element pracy z ciałem i emocjami. Podobnie jak z hinduskim masażem głowy oraz japońskim Siatsu. Na twarzy widzimy także swojego rodzaju inną mapę, mapę emocji, uczuć zaznaczonych poprzez zmarszczki mimiczne, bywa jednak że ich prawie nie ma lub ich nie dostrzegamy. Metody oparte na pracy z energią wymagają od adepta sztuki masażu nie tylko precyzji ruchu, koncentracji ale skupienia uwagi na subtelnych odczuciach pacjenta podczas diagnostyki jak i samej terapii. Dlatego też, pacjenci są proszeni o wyciszenia się i raczej nie rozmawianie podczas samego masażu. W niektórych metodach jest to wręcz konieczne. Gdyby dziś odebrano nam cały sprzęt mechaniczny i elektroniczny, z metod naturalnych a zarazem czysto medycznych zabiegów bylibyśmy w stanie wykonać - jedynie masaż. Ponadto czy wykonujemy masaż leczniczy (np. porażenie nerwu twarzowego, urazy) kosmetyczny czy wspomagający zabiegi medycyny estetycznej lub relaksacyjne, nieocenioną wartość ma pierwszy kontakt naszych dłonie z twarzą.

Obecnie w Polsce do najczęstszych masaży związanych z opracowaniem twarzy należą:

1. Klasyczny masaż twarzy, modyfikacje oraz jego elementy są stosowane także w wielu zabiegach kosmetycznych.

2. Manualny drenaż limfatyczny - stosowany min. w celu oczyszczania twarzy, leczenia niewielkich problemów limfatycznych, stymulacji krążenie okolicy twarzy.

3. Metody akupresury, digitopresury i innych odmian wykorzystujących aktywne punkty biologiczne.

4. Lifting Twarzy Technika Rosenberga - metoda autorska polegająca na bardzo precyzyjnym opracowaniu tkanek miękkich - skóry, mięśni w celu regulacji napięcia skóry oraz mięśni. Następuje efekt rewitalizacji i "podniesienia" tzw. liftingu twarzy.

5. Masaże firmowe związane z zastosowaniem danego produktu kosmetycznego.

6. Specjalistyczne masaże wspomagające wybrane zabiegi medycyny estetycznej, uzupełniające działania lekarskie w celu podtrzymania pozytywnego efektu zabiegu.

7. Z grupy zabiegów fizykalnych wykorzystujących sprzęt, najczęściej wykonuje się elektrostymulację.

Intensywna praca przy komputerze, dokumentacji, pociąga za sobą możliwość dysfunkcji kręgosłupa zwłaszcza szyjnego, problemy z krążeniem, bóle głowy i szyi. Nieodpowiednie korzystanie z komputera może się także przyczynić do szybszego pojawienia się zmarszczek w okolicy "kurzych łapek" oraz między brwiami, osłabia mięśnie powodując efekt "opadanie" skóry policzków. Tym osobom poleca się masaż twarzy wraz z głową i kręgosłupem szyjnym i piersiowym, ponieważ większość napięć jest związana z mrowieniem lub bólami o charakterze promieniującym, czyli nie tylko miejsc koncentracji bólu ale także sąsiednich stref. U osób pracujących na co dzień z komputerem lub dokumentacją podstawowym masażem jest masaż o charakterze relaksacyjnym, przyczyniającym się do wstępnego rozluźnienia napięć w okolicach: oczu, skroni, czoła ale także potylicy. Napięcie twarzy z jednoczesnym osłabieniem mięśni okolicy potylicy jest dla nich największym problemem. Dlatego też aby dobrać odpowiednio następny masaż, np.: kosmetyczny, warto najpierw zrelaksować twarz, a dopiero potem gdy poznamy największe napięcia dobrać odpowiednie zabiegi. Masaż twarzy może być także wskazany z uwagi na wykonywane zabiegi medycyny estetycznej lub też chirurgii plastycznej jako przygotowujące do oraz rewitalizujące po zabiegach. Praktyka taka wymaga jednak bezpośredniej współpracy masażysty z lekarzami.

Masaż kręgosłupa

Masażysta ogranicza się w nim do masowania pleców, pośladków i ramion. Zabieg wzmacnia mięśnie okołokręgosłupowe, ustawia kręgi w ich naturalnych miejscach. Trwa ok. 25 min. Ma na celu przywrócenie ruchomości kręgów i ich właściwego położenia. Szczególnie wskazany przy skrzywieniach kręgosłupa, skoliozie, przeciążeniach. Działa odprężająco i tonująco na mięśnie grzbietu.

Masaż stóp

Różne obszary na stopach i dłoniach odpowiadają poszczególnym częścią ciała i tym samym masując je lub uciskając określone punkty można oddziaływać na konkretny narząd. Celem jest odblokowanie stref przepływu energii całego ciała a także likwidacja bólu i napięć znajdujących się w poszczególnych obszarach czy też narządach. Strefy ciała biegną wzdłuż od palców nóg do głowy na obu stronach parzyście.

Masaż segmentarny

Masaż segmentarny, jako jeden z rodzajów masażu jest zabiegiem fizykalnym. Składa się z szeregu chwytów i opracowań, których ściśle określona technika i kolejność wykonywania, przy uwzględnieniu zasad dawkowania, pozwala na wykrywanie i usuwanie zmian chorobowych na drodze odruchowej. Jest masażem diagnostycznym. W odróżnieniu od masażu klasycznego, masaż segmentarny znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Twórcami masażu segmentarnego są: masażysta O.Gläser oraz doc. dr med. W. A. Dalicho. Na podstawie kilkunastoletniej działalności praktycznej, w oparciu o prace innych badaczy zajmujących się czynnościowymi wzajemnymi oddziaływaniami narządów i tkanek organizmu, opracowali i opublikowali masaż segmentarny. Metoda ta uwzględnia wszelkie możliwe zmiany odruchowe powstające w różnych tkankach i podaje sposoby ich usuwaniu poprzez zastosowanie szczegółowych, ściśle określonych rękoczynów. Ze względu na wywieranie znacznego wpływu na funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz możliwość leczenia i usuwania zmian odruchowych w narządach i tkankach metoda ta jest uzupełnieniem masażu klasycznego.

Wskazania do stosowania masażu segmentarnego obejmują wszystkie wskazania do masażu klasycznego, poszerzone o schorzenia narządów wewnętrznych.

Głównymi wskazaniami są:

- czynnościowe i przewlekłe choroby narządów wewnętrznych,

- zaburzenia krążenia,

- czynnościowe, zwyrodnieniowe i przewlekłe gośćcowe choroby kręgosłupa, stawów i tkanek miękkich,

- stany pourazowe (skręcenia, zwichnięcia, złamania)

- zaburzenia wegetatywnego układu nerwowego,

- zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołow wewnątrzwydzielniczych.

Przeciwwskazania:

- wszystkie ostre bakteryjne zapalenia tkanek i narządów wymagające interwencji chirurgicznej,

- wszystkie zakażenia ogólne przebiegające z wysoką temperaturą,

- ostre stany zapalne,

- choroby nowotworowe,

- krwawienia i krwotoki oraz groźba ich wystąpienia.

Masaż izometryczny

Jest to jedna z metod leczenia fizykalnego. Zastosowanie odpowiednich rękoczynów pozwala na usprawnienie krążenia limfy przeciwdziałając powstaniu chorób wywołanych jej zastojem, jak również likwidując obrzęki zastoinowe, zapalne, inkotyczne i chłonne. Pozwala także na usprawnienie przepływu limfy po przebytych chorobach zakaźnych i nowotworowych, przyśpieszając powrót do zdrowia. Polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Sprzyja to przede wszystkim rozwojowi siły i masy mięśniowej.

Masaż sportowy

Jest to bardzo skuteczna metoda regeneracji mięsni całego ciała szczególnie po wysiłku fizycznym, do jakich niewątpliwie należy uprawianie sportu z zachowaniem ogólnych norm fizjologii człowieka. Wykonany przed wysiłkiem podnosi skuteczność i wydajność pracy mięsni jednocześnie w dużym stopniu zabezpieczając je przed ewentualnym urazem ( do których często dochodzi bez odpowiedniego przygotowania ). Masaż mięśni przez głaskanie i rozcieranie zwiększa ich ukrwienie, co w efekcie końcowym wspomaga jego odżywianie. Ma to bezpośredni wpływ na położone w pobliżu stawy, co znakomicie wpływa na poprawę ich pracy. Masaż ten z wykorzystaniem odpowiedniej klasy specyfików oddziałowuje skutecznie na cały system mięśni szkieletowych poprawiając ich kondycje i elastyczność. Stosowany w leczeniu pourazowym daje doskonałe efekty oraz widoczne pozytywne zmiany struktury uszkodzonych bądź zanikających tkanek.

Drenaż limfatyczny

Ma na celu usprawnienie krążenia limfy a tym samym zapobiega powstawaniu chorób spowodowanych jej zastojem, służy również likwidacji obrzęków zastoinowych, wysięków limfatycznych, skraca czas resorpcji siniaków i krwiaków. Działa również oczyszczająco na cały organizm, usuwa zbędne produkty przemiany materii. Stosowany jest również po przebytych chorobach zakaźnych, nowotworowych, po terapii sterydowej czy też jako efekt wspomagający odchudzanie.

Rodzaje oliwek do masażu

ZIAJA Oliwka do masażu wielowitaminowa

Delikatna oliwka do pielęgnacji i masażu ciała. Zawiera zestaw witamin A, E i F niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry. Stymuluje odnowę naskórka i reguluje procesy biochemiczne zachodzące w skórze.

ZIAJA Oliwka do masażu z kompleksem antycelulit

Delikatna oliwka do pielęgnacji i masażu ciała. Zawiera bogaty we flawonoidy wyciąg z miłorzębu japońskiego oraz witaminy A, E i F. regulujące przemiany biochemiczne zachodzące w skórze. Poprawia ukrwienie i wzmacnia strukturę skóry zapobiegając jej wiotczeniu.

FEMI Olej z róży Muszkatałowej

Cenny tłoczony na zimno olej, otrzymywany z nasion owoców rośliny zwanej też różą rdzawą. Ten ekskluzywny i szlachetny olej charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych ,takich jak kwas oleinowy, kwas linolowy (40%) i linolenowy( 35%) a także witamin takich jak A i E . Dzięki takiemu składowi chemicznemu olej wykazuje działanie regenerujące powierzchnię skóry. Olej bardzo dobrze wchłania się w skórę i zapewnia komfortowy poślizg. Olej posiada wybitne właściwości odżywcze , głęboko nawilża i chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się. W terapiach naturalnych i aromaterapii zaleca się stosowanie oleju z róży muszkatołowej w przypadku niwelowania blizn, łagodzenia świądu w przypadku egzemy i PMS. Olej ten zalecany jest do wszystkich typów masażu skóry suchej, dojrzałej , starzejącej się i wymagającej odnowy biologicznej. Jeżeli jesteś masażystą lub kosmetyczką pytaj o ofertę dla profesjonalistów.

FEMI Olej z komosy ryżowej

Olej z Komosy ryżowej otrzymuje się poprzez tłoczenie na zimno jej ziaren. Rośliny ta zwana jest też ryżem Inków szczególnie rozpowszechniona jest , ze względu na sprzyjające warunki klimatyczne, w regionie Andów. Olej ten zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak linolowy ( do 62%), linolenowy ,oleinowy (do 30%), palmitynowy. Jest też bardzo bogaty w naturalne tokoferole i jest naturalnym źródłem witaminy E . Wykazuje skuteczne właściwości zmiękczające naskórek, nawilżające a także ma właściwości regenerujące. Olej z komosy wzmacnia krążenie w obrębie jego aplikacji wpływając korzystnie na rewitalizację tkanki skórnej. W terapiach naturalnych wykorzystywany jest do wzmacniania skóry z egzemą. I Wskazany jest do wszystkich rodzajów masażu skóry dojrzałej, starzejącej się i wymagającej regeneracji i odnowy biologicznej. Jeżeli jesteś masażystą lub kosmetyczką pytaj o ofertę dla profesjonalistów.

FEMI Olej z orzechów laskowych

Olej z orzecha laskowego jest wytłaczany na zimno z zachowaniem w pełni jego odżywczych właściwości . Jego bogaty skład jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, bo aż do 85 % kwasu oleinowego, sprawia, że łatwo się go rozprowadza na skórze, dzięki czemu unika się nadmiernego efektu natłuszczenia po aplikacji. Posiada doskonałe właściwości penetracyjne ułatwiające wchłanianie zawartych w nim substancji aktywnych. Obecność fosfolipidów, kwasu linolowego ,fitosteroli i naturalnej witaminy E i A czyni go doskonałym odżywczym emolientem do wszystkich typów skóry. Zalecany do zabiegów antycellulitowych i ujędrniających skórę. Dzięki swojej znaczącej zdolności penetracyjnej, jest zalecany jako olej do wszystkich typów masaży poprawiających elastyczność i jędrność skóry.

FEMI Basico Mix

Olej Basico mix jest mieszaniną roślinnego skwalanu ,otrzymywanego z oleju z oliwek, oraz oleju jojoba. Oba te składniki wyróżniają się doskonałymi właściwościami uelastyczniającym, zmiękczającymi, nawilżającymi i regenerującymi naskórek. Wykazują one korzystną biozgodność z lipidami skóry, w sposób widoczny poprawiają jej strukturę i pozostawiają na niej jedwabiste odczucie. W terapiach naturalnych olej jojoba, będący płynnym woskiem, wykorzystywany jest w celu wzmocnienia skóry z łuszczycą i egzemą .Basico Mix charakteryzuje się niską lepkością, dobrym poślizgiem i doskonałymi właściwościami aplikacyjnymi. Zalecany jest szczególnie do masażu pojędrniającego wszystkich typów skóry.

FEMI Olej kukurydziany

Olej kukurydziany, uzyskiwany ze specjalnie wyselekcjonowanych nasion, jest skondensowanym źródłem kwasu linolowego, występującym w nim aż do ponad 50 %.Dzięki niemu olej ten skutecznie zmiękcza naskórek i odbudowuje barierę ochronną skóry a także chroni przed wolnymi rodnikami . W wyniku wysokiej zawartości fitosteroli i naturalnej witaminy E ,charakteryzuje się szczególnymi właściwościami odżywczymi, naprawczymi, kojącymi i przeciwstarzeniowymi.Zalecany jest szczególnie do masażu suchej skóry a także po kąpielach słonecznych. Najkorzystniej stosować jako dodatek (do 30 %) do innych olei roślinnych Femi.

FEMI Olej brzoskwiniowy

Niezwykle cenny olej o wspaniałej, lekkiej strukturze wyjątkowo sprzyjającej masażowi. Głównymi składnikami aktywnymi tego oleju są kwas oleinowy , linolowy ( do 35%) i palmitynowy. Olej ten wyróżnia się niezwykłymi właściwościami odmładzającymi skórę, poprawia jej elastyczność , jędrność a także wzmacnia płaszcz lipidowy skóry. Idealny dla skóry nadaktywnej,Dzięki swoim właściwościom aktywizującym funkcje skóry ma szerokie zastosowanie w zabiegach związanych z odnową biologiczną. Korzystne jest łączenie go z olejem migdałowym.

FEMI Olej migdałowy

Olej ze słodkich migdałów jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe głównie oleinowy , linolowy ( do 30%), i linolenowy . Ze względu na zawartość naturalnego skwalanu, tokoferoli i fitosteroli wykazuje wysokie właściwości odżywcze. Działanie to wzmocnione jest obecnością aminokwasów, witamin i soli mineralnych. Jest skutecznym emolientem przyjaznym dla skóry suchej z obniżoną tolerancją na czynniki zewnętrzne, podatnej na egzemy. Wzmacnia naturalne funkcje skóry, dając efekt miękkości i dobrze nawilżonego naskórka Sprzyja wchłanianiu innych substancji aktywnych .Korzystnie jest łączyć go z olejowym wyciągiem z nagietka lub Centella asiatica.

FEMI Olej sezamowy

Ten egzotyczny, popularny w masażu ajurwedyjskim olej, ma wybite właściwości odżywcze i wygładzające skórę. Charakteryzuje się wysoką zawartością kwasu linolowego ( do 47%) i olejowego. Dzięki naturalnej witaminie E i zawartości wapnia, magnezu i fosforu a także aminokwasów olej wskazany jest do masażu skóry bardzo suchej, dojrzałej i pozbawionej witalności. Dzięki niemu skóra będzie dobrze nawilżona i elastyczna. Aby wzmocnić działanie regenerujące i witalizujące oleju najkorzystniej jest podgrzać olej przed jego aplikacją. Korzystne jest łączenie oleju z olejowym wyciągiem z Centella asiatica lub olejem z kiełków pszenicy. Olej ten jest uważany za naturalny filtrem przeciwsłonecznym.

FEMI Olej ryżowy

Olej ryżowy jest wytłaczany na zimno z nasion ryżu. Zawiera kwas oleinowy, linolowy (do 40%), gamma oryzanol, skwalen i naturalną witaminę E. Ten niezwykle oryginalny, odżywczy i chroniący skórę olej od wieków był stosowany przez kobiety japońskie do pielęgnacji cery w celu jej rozjaśniania i rozświetlania. Ze względu na dużą zawartość naturalnych przeciwutleniaczy olej ten poprawia cyrkulacje krwi. Olej ten jest uważany za naturalny filtrem przeciwsłonecznym. Olej nadaje się do wszystkich typów masaży.

FEMI Olej kokosowy

Otrzymywany szczególnie delikatną, naturalną metodą tłoczenia na zimno owoców kokosu, charakteryzuje się niepowtarzalnym, subtelnym kokosowym zapachem. Olej ten jest uprawiany na kontynencie azjatyckim od przeszło 3000 lat. Stosowany tam był zarówno w celach pielęgnacyjnych jak i leczniczych. Olej kokosowy zawiera nasycone kwasy tłuszczowy laurynowy, palmitynowy i mirystycynowy a także witaminę E, jest skutecznym emolientem poprawiającym kondycję skóry suchej, spierzchniętej i skłonnej do egzemy. Wykazuje właściwości nawilżające a także antyseptyczne. Olej ten jest uważany za naturalny filtrem przeciwsłonecznym. Olej wskazany jest szczególnie do masaży o charakterze relaksującym.

FEMI Masło karite

Masło Karite zwane też olejem z masłosza bogate jest w niezmydlalne frakcje trójglicerydów, witaminę E i prowitaminę A. Od wieków, otrzymywane jest z owoców drzewa rosnącego w Afryce. Jest ono uznane tam za idealny środek na wszystkie problemy skórne . To wartościowe masło wykazuje wybitne właściwości regenerujące naskórek, zapobiega starzeniu się skóry , utrzymując jej prawidłową wilgotność i elastyczność. Szczególnie przyjazne jest dla skóry suchej, zniszczonej, spierzchniętej wymagającej rewitalizacji. Masło Karite wzmacnia barierę ochronną skóry. Olej ten jest uważany za naturalny filtr przeciwsłoneczny. Ze względu na zwartą konsystencję korzystnie jest podgrzać olej przed aplikacją lub wcześniej olej energicznie rozcierać w dłoniach, nanieść na skórę i następnie masować.

FEMI Olej z kiełków pszenicy

Olej z kiełków pszenicy uważany jest za najcenniejsze źródło naturalnej witaminy E, fosfolipidów, kwasów tłuszczowych, prowitaminę A i witaminę K, Olej ten wykazuje wybitne właściwości odmładzające i chroniące przed wolnymi rodnikami. Olej ten wzmacnia miejscowe krążenie, regeneruje, rewitalizuje i uelastycznia skórę terapiach naturalnych znany jest ze swoich właściwościach niwelujących blizny , rozstępy i pęknięte naczynka.Olej z kiełków pszenicy może być stosowany jako aktywny dodatek do pozostałych olei Femi.(Maceraty)

FEMI Olejowy wyciąg z nagietka

Nagietek jest znaną od wieków rośliną leczniczą mającą zastosowanie w rozmaitych problemach skórnych, preparatach przeciwstarzeniowych i ochronnych. Z jego pięknych, pomarańczowych kwiatów otrzymuje się macerat uzyskiwany naturalną metodą ekstrakcji olejem roślinnym . Zawarte w wyciągu karotenoidy zwane też prowitaminą A, przeciwdziałają nadmiernemu łuszczeniu się naskórka, wpływają na procesy regeneracyjne skóry, zmiękczają ją i wygładzają. W składzie oleju z nagietka obecne są również flawonoidy, saponiny trójterpenowe i olejki eteryczne wpływające rewitalizująco i ochronnie na skórę. Tradycyjnie w terapiach naturalnych i aromaterapii ekstrakt z nagietka stosowany jest zabiegach poprawiających krążenie, antycellulitowych ,łagodzących bóle reumatyczne i PMS. Ekstrakt z nagietka może być stosowany samodzielnie lub jako aktywny dodatek do pozostałych olei Femi.

FEMI Olejowy wyciąg z aloesu

Wyciąg z aloesu sporządzony na zimno tłoczonym oleju z nasion słonecznika znany jest ze swoich właściwości łagodzących, zmiękczających, rewitalizujących i nawilżających. Aloes jest rośliną znaną ze swoich właściwości pielęgnacyjnych, ochronnych i stymulujących procesy regeneracyjne skóry zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach zewnętrznych jak mróz, nadmierne nasłonecznienie i wiatr. Macerat z aloesu najkorzystniej jest stosować do masażu skóry wysuszonej i nadmiernie reagującej na bodźce a także w zabiegach antycellulitowych i uspokajających po kąpielach słonecznych. W terapiach naturalnych znajduje zastosowanie jako środek kojący skórę nadaktywną. Ekstrakt z aloesu może być stosowany samodzielnie lub jako aktywny dodatek do pozostałych olei Femi.

FEMI Olejowy wyciąg z dziurawca

Olejowy wyciąg z kwiatów dziurawca, w medycynie naturalnej i aromaterapii ma zastosowanie w leczeniu neuralgii ,reumatyzmu, odmrożeń i w celu aktywizacji miejscowego przepływu krwi. W zabiegach kosmetycznych wyciąg z dziurawca stosuje się w celu regeneracji naskórka, zabiegach relaksacyjnych, ujędrniających i wzmacniających zmęczoną skórę. Ekstrakt z dziurawca może być stosowany jako 10 % aktywny dodatek do pozostałych olei Femi. Po zastosowaniu oleju z dziurawca należy unikać kąpieli słonecznych.

FEMI Olejowy wyciąg z centella asiatica

Olejowy wyciąg z Centella asiatica, rośliny zwanej też Tygrysim zielem lub Gotu Kola, bogaty jest w fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe. Tradycyjnie macerat z tej roślin stosowany jest w kuracjach odmładzających, zapobiegających tworzeniu się zmarszczek, pojędrniających, odtruwających, antycellulitowych i niwelujących rozstępy i blizny. Ekstrakt z Centella asiatica może być stosowany samodzielnie lub jako aktywny dodatek do pozostałych olei Femi.

FEMI Mieszanina 100% olejków eterycznych Rozmarzona

Mieszanina 100% olejków eterycznych Rozmarzona o charakterze lekko wyciszającym, bardzo przydatna dla osób nadwrażliwych i niecierpliwych. Wspaniale balansuje i daje uczucie komfortu. Mieszanina olejków Rozmarzona przeznaczona jest do kominka aromaterapeutycznego oraz do pielęgnacji skóry suchej, naczynkowej i problematycznej a także masażu relaksacyjnego całego ciała.

FEMI Olejek passiflora

Olejek Passiflora przeznaczony jest do pielęgnacji cery bardzo wrażliwej, naczynkowej a także po nadmiernym opalaniu. Kompleks olejków eterycznych m.in. różany i rumiankowy, działają na cerę wyciszająco Egzotyczny olej z nasion passiflory i skwalan uelastyczniają skórę czyniąc ją gładką i dobrze nawilżoną. Zaś roślinny koenzym Q10 i naturalna witamina E chronią ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

FEMI Olejek Shea

Olejek Shea polecany jest do pielęgnacji cery bardzo suchej , skłonnej do tworzenia się zmarszczek. Dzięki zawartości oleju z masłosza, koenzymu Q10 i naturalnej witaminy E olejek wygładza i uelastycznia skórę. Zaś zawartość olejku sandałowego i waniliowego wspomaga prawidłowe nawilżenie skóry.

FEMI Olejek z wyciągiem z kopru morskiego

Olejek z wyciągiem z kopru morskiego przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji cery skłonnej do zanieczyszczeń, mieszanej a także cery palaczki. Dzięki oczyszczającym właściwościom ekstraktu z kopru morskiego, bogatego w flawonoidy, olejek poprawia kondycję cery, zapewniając jej świeży i zdrowy wygląd.Olejki eteryczne oraz naturalna witamina E wspomagają odżywcze i wzmacniające działanie olejku.

FEMI Olejek ceramidowy

Roślinny olejek ceramidowy przeznaczony jest do pielęgnacji skóry dojrzałej, wymagającej intensywnej odnowy biologicznej. Systematycznie stosowany zapewnia cerze optymalną i troskliwą opiekę, zapobiegając jej przesuszaniu i tworzeniu się zmarszczek. Olej jojoba, roślinne ceramidy i naturalna witamina E dodają delikatności i młodości cerze.

FEMI Olejek venustas

Olejek Venustas przeznaczony jest do pielęgnacji cery z tendencją do rozszerzeń naczyniowych , powstawania przebarwień a także tworzenia się zmarszczek. Polecany jest również osobom często korzystającym z kąpieli słonecznych i solarium.Dzięki zawartości betakarotenu, wyciągu z Gotu cola i olejku różanego skutecznie wspomaga cerę suchą, dojrzałą i nadmiernie przesuszoną.

FEMI Olejek cocoa samba

Olejek słoneczny Cocoa Samba to kompozycja egzotycznych olei roślinnych, w tym kokosowego, z maslosza i masła kakaowego miejscach , w których te rośliny rosną, otrzymane z nich oleje są stosowane tradycyjnie do ochrony skóry przed słońcem i codziennej jej pielęgnacji. Oleje te dzięki zawartości cennych substancji odżywczych, w tym witaminy E i karotenoidów wywierają korzystny wpływ na skórę, nawilżając ja i nadają opaleniźnie piękny koloryt. Zaś ciepła, orientalna won olejków eterycznych wnosi powiew lata w nawet najbardziej pochmurne dni. Olejek można stosować do opalania, biorąc pod uwagę swoja tolerancje na słońce, po opalaniu i zawsze kiedy ma się ochotę, do codziennej pielęgnacji ciała.

FEMI Olejek witaminowy do masażu

Olejek witaminowy zalecany jest do wszystkich typów masażu twarzy i całego ciała. Dzięki naturalnej, roślinnej recepturze łatwo wchłania się w skórę, powodując jej ujędrnienie, wygładzenie i uelastycznienie. Substancje aktywne: olej arachidowy i słonecznikowy, naturalna witamina E i olejek lawendowy.

FEMI balsam aromatyczny z wanilią

Roślinny olejek ceramidowy polecany jest do pielęgnacji cery dojrzałej, wymagającej intensywnej odnowy biologicznej i regeneracji. Olej jojoba, naturalna witamina E i ceramidy zabezpieczają cerze świeżość, gładkość i głębokie nawilżenie.

FEMI Olejek antycellulitowy

Olejek antycellulitowy o bogatym bukiecie olejków eterycznych, przeznaczony jest do codziennej, aktywnej pielęgnacji ciała a także wszystkich masaży pojędrniających. Regularnie stosowany poprawia tonus skóry, nawilża ją i zmniejsza objawy cellulitu. Dzięki niemu skóra staje się jędrna i gładka. Substancje aktywne: koenzym Q10, skwalan, olejki paczulowy, neroli, rozmarynowy i jałowcowy oraz naturalna witamina E.

FEMI Olejek orientalny z imbirem

Olejek orientalny z imbirem przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji ciała a także do masażu szczególnie przy objawach cellulitu. Regularnie stosowany działa odżywczo na skórę dając uczucie przyjemnego ciepła. Wygładza i ujędrnia skórę wzmacniając jej tonus. Idealny do masażu w okresach przemęczenia i nadmiernego stresu. Substancje aktywne: olej sezamowy, Critmum maritimum, koenzym Q 10, naturalna witamina E, olejek imbirowy, geraniowy i kolendrowy.

FEMI Woda różana

Woda różana jest naturalnym produktem otrzymywanym w procesie destylacji olejku różanego otrzymywanego z płatków róży. Woda ta bogata jest w flawonoidy, witaminy i związki mineralne. Zalecana jest do pielęgnacji każdego typu cery wrażliwej a także relaksujących kompresów na powieki i skórę twarzy i szyi. Woda różana znana jest ze swoich właściwości tonizujących, lekko ściągających i wyciszających cerę naczynkową. Jest tonikiem przyjaznym dla cery dojrzałej i suchej. Działa odżywczo ,odświeżająco i wygładzająco na skórę twarzy jak i całego ciała. Wodę różaną można stosować w postaci toniku , kompresu lub jako medium do glinek Femi.

FEMI Woda lawendowa

Woda lawendowa jest naturalnym hydrolatem otrzymanym w procesie destylacji kwiatów Lavandula angustifolia. Woda bogata jest w mikronizowane olejki eteryczne i polifenole. Od wieków kwiat lawendy znany był ze swoich właściwości ściągających, gojących i wyciszających. Wodę lawendową można stosować w postaci toniku , kompresu lub jako medium do glinek Femi.Wskazana jest do cery zestresowanej, wrażliwej, zmęczonej i skłonnej do podrażnień. Można też ją stosować jako dodatek do kąpieli i odświeżania ciała oraz po depilacji.

FEMI Woda hamamelisowa

Woda hamamelisowa otrzymywana jest drogą destylacji parowej z liści oczaru wirginijskiego. Woda bogata jest garbniki, flawonoidy, kwas galusowy i elagowy. Oczar wirginijski zwany też złotem Indian znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, ściągających, gojących i łagodzących egzemy a także redukujących negatywne skutki promieniowania UV . Wodę hamamelisową można stosować w postaci toniku, kompresu lub jako medium do glinek FEMI. Wskazana jest do cery skłonnej do zanieczyszczeń i podrażnień i rozszerzonymi naczynkami, a także jako preparat wyciszający po opalaniu i po depilacji.

FEMI Glinka angelit

Glinka ANGELIT ze względu na wysoką zawartość jonów potasu, sodu i magnezu glinka wykazuje działanie relaksująco- drenujące i nawilżające. Dzięki swym równoważącym właściwościom wskazana jest przy zabiegach antystresowych, a szczególnie przy nadmiernie spiętych mięśniach. Glinka zalecana jest również w zabiegach dla cery skłonnej do zanieczyszczeń.

Zapraszam do zapoznania się z innymi tematami:

Historia masażu Techniki masażu Masaż w jednostkach chorobowych Fizjoterapia Dieta Odnowa biologiczna Kinezyterapia Fitness Odchudzanie Zdrowie

Strona główna

statystyka Rekomendacje Mini Clubman Stomatolog Częstochowa Nauka gry na instrumentach Częstochowa Nauka na perkusji Gliwice